RMCF1206FT1M40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 5.864
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1.4 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1206FT1M40
DigiKey Part Number
RMCF1206FT1M40-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FT1M40
Description
RES 1.4M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206FT1M40 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)