RMCF0805FT4M75
DigiKey Part Number
738-RMCF0805FT4M75TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0805FT4M75CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0805FT4M75DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805FT4M75
Description
RES 4.75M OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
4.75 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0805FT4M75 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)