RMCF0805FG38K3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2.379
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
38.3 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0805FG38K3
DigiKey Part Number
RMCF0805FG38K3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0805FG38K3
Description
RES 38.3K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0805FG38K3 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)