RMCF0603FT510K
DigiKey Part Number
RMCF0603FT510KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603FT510KCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603FT510KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FT510K
Description
RES 510K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
510 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0603FT510K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)