RMCF0603FT3M16 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
3.16 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603FT3M16
DigiKey Part Number
RMCF0603FT3M16TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603FT3M16CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603FT3M16DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FT3M16
Description
RES 3.16M OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0603FT3M16 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)