RMCF0603FG5K10
DigiKey Part Number
738-RMCF0603FG5K10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FG5K10
Description
RES, 0603, 5.1 KOHM, 1%, 0.1W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0603FG5K10 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)