RMCF0402JT3R90 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
3.9 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0402JT3R90
DigiKey Part Number
RMCF0402JT3R90TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0402JT3R90CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0402JT3R90DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402JT3R90
Description
RES 3.9 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0402JT3R90 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)