RMCF0402FT6M04 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
6.04 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0402FT6M04
DigiKey Part Number
RMCF0402FT6M04TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT6M04
Description
RES 6.04M OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0402FT6M04 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)