RMCF0402FT5M62
DigiKey Part Number
RMCF0402FT5M62TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT5M62
Description
RES 5.62M OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
5.62 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0402FT5M62 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)