RMCF0402FT107R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 114.972
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
107 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0402FT107R
DigiKey Part Number
738-RMCF0402FT107RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0402FT107RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0402FT107RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0402FT107R
Description
RES 107 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0402FT107R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)