RMCF0201JT2K20
DigiKey Part Number
RMCF0201JT2K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0201JT2K20CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0201JT2K20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201JT2K20
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF0201JT2K20 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)