RMCF0201FT82R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 56.540
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 8.997
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
In Stock: 76
82 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
RMCF0201FT82R0
DigiKey Part Number
RMCF0201FT82R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201FT82R0
Description
RES 82 OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0201FT82R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)