RMCF0201FT2K70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8.672
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
2.7 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
RMCF0201FT2K70
DigiKey Part Number
RMCF0201FT2K70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201FT2K70
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0201FT2K70 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)