RMCF0201FT147K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 51.258
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
YAGEO
147 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
RMCF0201FT147K
DigiKey Part Number
RMCF0201FT147KTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0201FT147KCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0201FT147KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0201FT147K
Description
RES 147K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0201FT147K Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)