RMCF01005FT806R
DigiKey Part Number
738-RMCF01005FT806R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF01005FT806R
Description
RES 806 OHM 1% 1/32W 01005
Detailed Description
806 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF01005FT806R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)