RMCA2512FT52R3
DigiKey Part Number
738-RMCA2512FT52R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA2512FT52R3
Description
RES, 2512, 52.3 OHM, 1%, 1W, AUT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCA2512FT52R3 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)