RMCA1210FT95K3
DigiKey Part Number
738-RMCA1210FT95K3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA1210FT95K3
Description
RES, 1210, 95.3 KOHM, 1%, 0.5W,
Detailed Description
±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)