RMCA1210FT2K40-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA1210FT2K40-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA1210FT2K40-HP
Description
RES, 1210, 2.4 KOHM, 1%, 0.66W,
Detailed Description
±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCA1210FT2K40-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)