RMCA1206FT62K0
DigiKey Part Number
738-RMCA1206FT62K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA1206FT62K0
Description
RES, 1206, 62 KOHM, 1%, 0.25W, A
Detailed Description
±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA1206FT62K0 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)