RMCA1206FT1K00-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA1206FT1K00-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCA1206FT1K00-HPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCA1206FT1K00-HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA1206FT1K00-HP
Description
RES 1206 1 KOHM 1% 0.5W AUTO
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA1206FT1K00-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)