RMCA0603JT180K
DigiKey Part Number
738-RMCA0603JT180KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0603JT180K
Description
RES, 0603, 180 KOHM, 5%, 0.1W, A
Detailed Description
±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0603JT180K Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)