RMCA0603FT4K12-UP
DigiKey Part Number
738-RMCA0603FT4K12-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0603FT4K12-UP
Description
RES, 0603, 4.12 KOHM, 1%, 0.33W,
Detailed Description
±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0603FT4K12-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)