RMCA0603FT470K-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA0603FT470K-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCA0603FT470K-HPCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCA0603FT470K-HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0603FT470K-HP
Description
RES 0603 470 KOHM 1% 0.125W AUTO
Detailed Description
470 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0603FT470K-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)