RMCA0402FT9K09
DigiKey Part Number
738-RMCA0402FT9K09-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0402FT9K09
Description
RES, 0402, 9.09 KOHM, 1%, 0.063W
Detailed Description
9.09 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0402FT9K09 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)