RMCA0402FT6K80-HP
DigiKey Part Number
738-RMCA0402FT6K80-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0402FT6K80-HP
Description
RES, 0402, 6.8 KOHM, 1%, 0.1W, A
Detailed Description
±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0402FT6K80-HP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)