RMCA0402FT10R7
DigiKey Part Number
738-RMCA0402FT10R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0402FT10R7
Description
RES, 0402, 10.7 OHM, 1%, 0.063W,
Detailed Description
10.7 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0402FT10R7 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)