RMCA0201JT470R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KOA Speer Electronics, Inc.
New at DigiKey
470 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCA0201JT470R
DigiKey Part Number
738-RMCA0201JT470R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0201JT470R
Description
RES, 0201, 470 OHM, 5%, 0.05W, A
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCA0201JT470R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)