RMCA0201FT47R0
DigiKey Part Number
738-RMCA0201FT47R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCA0201FT47R0
Description
RES, 0201, 47 OHM, 1%, 0.05W, AU
Detailed Description
47 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCA0201FT47R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)