RMAN2512FT1K43
DigiKey Part Number
738-RMAN2512FT1K43TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMAN2512FT1K43
Description
RES, AIN, 2512, 1.43 KOHM, 1%, 3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.43 kOhms ±1% 3.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMAN2512FT1K43 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)