RGC2512DTC220R
DigiKey Part Number
738-RGC2512DTC220RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC2512DTC220R
Description
RES 220 OHM 0.5% 1W 2512
Detailed Description
220 Ohms ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC2512DTC220R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)