RGC2512DTC1K80
DigiKey Part Number
738-RGC2512DTC1K80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC2512DTC1K80
Description
RES 1.8K OHM 0.5% 1W 2512
Detailed Description
1.8 kOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC2512DTC1K80 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)