RGC2512DTC130K
DigiKey Part Number
738-RGC2512DTC130KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC2512DTC130K
Description
RES 130K OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 kOhms ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGC2512DTC130K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)