RGC2010DTC33K0
DigiKey Part Number
738-RGC2010DTC33K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC2010DTC33K0
Description
RES 33K OHM 0.5% 3/4W 2010
Detailed Description
33 kOhms ±0.5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC2010DTC33K0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)