RGC1210DTC220R
DigiKey Part Number
738-RGC1210DTC220RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1210DTC220R
Description
RES 220 OHM 0.5% 1/3W 1210
Detailed Description
220 Ohms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC1210DTC220R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)