RGC1206FTD8K25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 7.500
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 497
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Bourns Inc.
Vishay Dale
Panasonic Industry
Upgrade
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Panasonic Industry
8.25 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RGC1206FTD8K25
DigiKey Part Number
RGC1206FTD8K25-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1206FTD8K25
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC1206FTD8K25 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)