RGC1206DTC11R5
DigiKey Part Number
738-RGC1206DTC11R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1206DTC11R5
Description
RES 11.5 OHM 0.5% 1/4W 1206
Detailed Description
11.5 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC1206DTC11R5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)