RGC0805FTD10K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 115.606
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3.529.303
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Vishay Dale
In Stock: 2
10 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RGC0805FTD10K0
DigiKey Part Number
RGC0805FTD10K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805FTD10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0805FTD10K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)