RGC0805DTC6K20
DigiKey Part Number
738-RGC0805DTC6K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0805DTC6K20
Description
RES 6.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
6.2 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RGC0805DTC6K20 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)