RGC0603FTD11K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 103.604
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
11 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0603FTD11K0
DigiKey Part Number
RGC0603FTD11K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0603FTD11K0
Description
RES 11K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0603FTD11K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)