RGC0603DTD36K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
New at DigiKey
Image for RGC0603DTD36K5 is not available
RGC0603DTD36K5
DigiKey Part Number
738-RGC0603DTD36K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0603DTD36K5
Description
RES, 0603, 36.5 KOHM, 0.5%, 100
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.5 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RGC0603DTD36K5 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)