RGC0603DTC53R6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
53.6 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0603DTC53R6
DigiKey Part Number
738-RGC0603DTC53R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0603DTC53R6
Description
RES 53.6 OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC0603DTC53R6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)