RGC0402FTD8K25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 89.729
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 9.657
Datasheet
Vishay Dale
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
In Stock: 850
Samsung Electro-Mechanics
8.25 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0402FTD8K25
DigiKey Part Number
RGC0402FTD8K25-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402FTD8K25
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0402FTD8K25 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)