RGC0402FTD110K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for RGC0402FTD110K is not available
RGC0402FTD110K
DigiKey Part Number
738-RGC0402FTD110K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402FTD110K
Description
RES, 0402, 110 KOHM, 1%, 100 PPM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC0402FTD110K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)