RGC0402FTD10R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 248.495
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 19.981
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Vishay Dale
10 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0402FTD10R0
DigiKey Part Number
RGC0402FTD10R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402FTD10R0
Description
RES 10 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0402FTD10R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)