RGC0402FTC10K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay
In Stock: 52.846
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 6.395
Datasheet
10 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0402FTC10K0
DigiKey Part Number
RGC0402FTC10K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402FTC10K0
Description
RES 10K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0402FTC10K0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)