RGC0402DTC26K1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
26.1 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0402DTC26K1
DigiKey Part Number
738-RGC0402DTC26K1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402DTC26K1
Description
RES 26.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RGC0402DTC26K1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)