RGC0402DTC19R6
DigiKey Part Number
738-RGC0402DTC19R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402DTC19R6
Description
RES 19.6 OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
19.6 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RGC0402DTC19R6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)