RGC0402DTC16R5
DigiKey Part Number
738-RGC0402DTC16R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402DTC16R5
Description
RES 16.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
16.5 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RGC0402DTC16R5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)