RC12KT1M60 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.6 MOhms ±10% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive, Pulse Withstanding Carbon Composition
RC12KT1M60
DigiKey Part Number
RC12KT1M60-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC12KT1M60
Description
RES 1.6M OHM 10% 1/2W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC12KT1M60 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)