RACF164DJT7K50 is Obsolete and no longer manufactured.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
7.5k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
RACF164DJT7K50
DigiKey Part Number
RACF164DJT7K50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACF164DJT7K50
Description
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RACF164DJT7K50 Models
Category
Power Per Element
62.5mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q200
Resistance (Ohms)
7.5k
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)